2010 Lido 14 Class Championship Regatta

July 12-15, 2010

Hosted by Fresno Yacht Club

Ryans win Lido 14 Class Championships!

Brother and sister Lido 14 sailors Mark and Sarah Ryan (Long Beach, CA) bested defending and six-time champion Stuart Robertson at the Lido 14 Class Championships held on Huntington Lake in California on July 13-15.  Forty-two boats competed in the event.

It took an OCS by Robertson and his team mate Mike Anctil in the first race with no throw outs provided in the five race series for the Ryans to prevail over Robertson, who was first to finish in every race except the first.

Also OCS in the first race was Lido 14 newcomer Steve Klotz, a two-time Flying Junior World Champion.  Klotz and his teammate Hiroko Sakimoto were a potential top three finisher but for his premature start in the first race.

Rounding out the top five teams were Kurt Wiese and John Papadopoulos, Stuart Robertson and Mike Anctil, Kent Foster and Pam Fairley, Kelly Cantley and Kevin Thomas.

Huntington Lake, located in the Sierra Nevada mountains above Fresno, California, a popular choice for the Lido 14 Class Championships, provided near ideal sailing conditions for the event.

The Lido 14 is a family oriented 14 foot sloop that has been in production since 1958 by W.D. Schock Corportion in Covina, California.

 

The above photos are provided courtesy of Jane Schock and Riley Schupak.

Additional photos are available on the WD Schock Corp. website

 

Roster of Lido 14 Class Champions

-Kurt Wiese, Lido 14 Class Association Press Officer

July 16, 2010

The above photo is courtesy of John Papadopoulos

Rank Gold Flight Skipper & Crew Sail # R1 R2 R3 R4 R5 T
1 Mark & Sarah Ryan 2506 1 5 3 2 2 13
2 Kurt Wiese & John Papadopoulos 6240 2 3 8 5 4 22
3 Stu Robertson & Mike Anctil 2511 OCS/22 1 1 1 1 26
4 Kent Foster & Pam Fairley 4480 4 10 4 7 8 33
5 Kelly Cantley & Kevin Thomas 5036 8 7 2 14 3 34
6 Eric Heim & Melissa Carter 4078 3 4 5 9 13 34
7 Steve Klotz & Hiroko Sakimoto 6300 OCS/22 2 6 4 5 39
8 Walter Johnson & Anne Wiese 6288 6 6 7 10 16 45
9 Freddie & Fred Stevens 2614 7 14 10 11 11 53
10 Paul & John Makielski 6277 16 9 9 3 20 57
11 Joss Giddings & Andrew Brown 6050 5 17 16 16 6 60
12 Jim & Carolyn Sterner 5110 9 11 19 8 14 61
13 Steve & Anne Schupak 6262 15 16 11 12 10 64
14 Davis & Eric Bakker 4518 18 13 15 13 7 66
15 Jonathan & Stephanie Carroll 4755 14 8 13 18 15 68
16 David & Stephanie Carroll 4682 11 12 12 17 18 70
17 Collin Orsini & Lisa Acomb 5029 10 15 20 6 19 70
18 Steve & Kristina Potter 6284 12 20 OCS/22 15 12 81
19 Peter Beale & Emma Mulvane 6274 DSQ/22 18 18 21 9 88
20 Steve & Ginger Orsini 6310 13 19 17 19 21 89
21 Garrett & Tracey Johns 5126 17 DNF/22 14 20 17 90
               
Rank Silver Flight Skipper & Crew Sail # R1 R2 R3 R4 R5 T
1 Ron & Nicole Runyan 6131 5 4 2 3 2 16
2 Chris & Kit Lockwood 5050 DNF/22 2 1 1 4 30
3 Kathy Reed & Cindy Heavrin 5115 2 3 4 18 7 34
4 Matt & Maggie Nolan 4543 14 5 5 5 5 34
5 Jock & Lili McGraw 5127 12 11 3 6 3 35
6 Ryan & Ross Bucher 4790 1 1 OCS/22 13 1 38
7 Terry Johnson 2511X 3 13 7 7 10 40
8 Ellen & Lenore Collins 6313 7 7 9 2 DNF/22 47
9 Tracy Conn & M. Stanifer 4029 6 12 11 9 15 53
10 Charles & Joanna Smith 6337 4 9 8 11 DNS/22 54
11 Grant & Barbara Williams 4300 10 14 10 12 9 55
12 Butch Michel & Bruce McDevitt 4150 9 OCS/22 12 4 8 55
13 Jim & Sarah Mackey 4284 8 6 6 16 DSQ/22 58
14 Roger & Anne Hinton 3906 11 8 OCS/22 8 13 62
15 Mark Dawson & Scott Olling 6274 17 10 13 10 14 64
16 Terry Hensley & R. Joey 4617 13 16 OCS/22 8 13 79
17 Pat Sayer-Handley & Luke Sayer 6149 18 15 15 19 16 83
18 Roger Patterson & Kathy Dryden 2420 16 DNF/22 DNS/22 14 12 86
19 Jim Clevenberg & May Mick 3720 19 17 16 20 17 89
20 Harold & Maria Ho 3547 20 18 14 21 18 91
21 Hanke Eberle & Bernie Lentz 2953 15 DNF/22 DNS/22 DNS/22 DNS/22 103

 

Day 2: The first three races of the Championship Series

The first 3 of 5 championships series races were sailed on Wednesday.  The lake was fully powered up with winds probably in the mid teens.  The races for the Gold Fleet were approximately windward/leeward in configuration (boats had to round the very wide start line).  The races for the Silver Fleet were a combination of windward/leeward and  windward/leeward with an out and back reaching leg in the middle. Provisional scores are shown below.  The items in red are unofficial corrections from the posted scores.  With no throw outs provided, the contest appears to between the Ryans, Eric Heim, and Kurt Wiese.  See scores above.

Day 1: Qualifying Series

The first stage of the Championships is a qualifying series of races to assign the 42 teams into two fleets: Gold and Silver.  Three races were held Tuesday and the scores of those races are listed below.  Note that the current Class Champion (Stu Robertson) is given the choice to sit out this series and be automatically assigned into the Gold Flight.  The first 21 teams and Stu Robertson will sail in the Gold Flight, the remaining will sail in the Silver.

Except under very special conditions (not enough wind later on), these race scores will not be carried forward into the Championships.

The winds were moderate with occasional puffs requiring full hiking and showed little of the irregularities reported for the High Sierra Regatta that preceded this event.

Sail # Skipper & Crew Q1 Q2 Q3 Qt
6240 Kurt Wiese & John Papadopoulos 3 1 2 6
5036 Kelly Cantley & Kevin Thomas 4 4 7 15
6300 Steve Klotz & M. Sakimoto 2 2 13 17
2506 Mark & Sarah Ryan 1 16 1 18
5029 Collin Orsini & Lisa Acomb 7 6 6 19
6262 Steve & Anne Schupak 8 3 11 22
2614 Freddie & Fred Stevens 6 7 12 25
4480 Kent Foster & Pam Fairley 13 5 9 27
6288 Walter Johnson & Anne Wiese 10 15 3 28
4078 Eric Heim & Melissa Carter 21 8 8 37
5110 Jim & Carolyn Sterner 12 10 15 37
6284 Steve & Kristina Potter 20 13 4 37
4518 Davis & Eric Bakker 5 14 20 39
4682 Dave & Stephanie Carroll 9 17 17 43
6277 Paul & John Makielski 11 27 5 43
4755 Jonathan & Stephanie Carroll 23 9 14 46
5126 Garrett & Tracey Johns 17 11 19 47
6274 Peter Beale & E. Mulvane 14 24 18 56
6310 Steve & Ginger Orsini 15 18 24 57
6050 J. Giddings & A. Brown OCS 12 10 64
6131 Ron & Nicole Runyan 18 20 26 64
2511X Terry Johnson & ? 28 21 16 65
5050 Chris & Kit Lockwood 19 25 25 69
4790 Ryan & Ross Bucher 22 28 21 71
4543 Matt & Maggie Nolan 24 22 28 74
3906 Roger & Anne Hinton 30 19 29 78
4300 Grant & Barbar Williams 27 30 22 79
6337 Charles & Joanna Smith 26 31 30 87
2953 Hanke Eberle & B. Lentz 33 23 32 88
4029 Tracy Conn & M. Stanifer 32 29 27 88
5127 Jock & Lili McGraw 31 34 23 88
4150 Butch Michel & Bruce McDevitt 16 32 OCS 90
5115 Kathy Reed & Cindy Heavrin 25 26 OCS 93
2420 Roger Patterson & Kathy Dryden 34 33 31 98
4284 Jim & Sarah Mackey 35 36 34 105
6313 Ellen & Lenore Collins 29 35 DNF 106
4617 Terry Hensley & R. Joey 36 38 33 107
6149 Paty Sayer-Handley & Luke Sayer 38 37 35 110
6274 Mark Dawson & S. Olling 37 39 36 112
3547 Harold & Maria Ho 39 40 37 116
3720 Jim Clevenberg & May Mick 40 41 38 119
2511 Stu Robertson & Mike Anctil DNC DNC DNC 126

 

The 2010 Class Championship Regatta (CCR) is being held on Huntington Lake following the first weekend of the High Sierra Regatta, a very popular one design regatta organized by Fresno Yacht Club.

Racing for the Championships will commence on Tuesday July 13.

Please read the Notice of Race, Entry Form, and Measurement Checklist documents available via the links below.

On 6/4/2010 a revised NOR (v3e) and Entry Form were emailed by Association Secretary Dave Carroll.  They are now available here too.

Older Documents